Malformacje łamaczy- perły szkliwne, zęby wgłobione
Perły szkliwne powstają w wyniku zaburzenia odontogenezy.
Składają się z rdzenia zębiny pokrytej szkliwem i mogą zawierać miazgę łączącą się z komorą miazgi zęba. Zmiany lokalizują się w obszarze furkacji lub na powierzchniach korzeni w pobliżu połączenia cementowo-szkliwnego.
Perły szkliwne skutkują nieprawidłowym przyleganiem więzadła przyzębnego (ozębnej)- tkanki łącznej, która mocuje ząb do kości.
Wiąże się z tym wydłużenie nabłonka łączącego* w rowku dziąsłowym*, co umożliwia gromadzenie się płytki nazębnej, tym samym zwiększając ryzyko zmian okołowierzchołkowych i zapalenia przyzębia.
Perły szkliwne najczęściej spotyka się w obrębie czwartego przedtrzonowca szczęki oraz pierwszego trzonowca żuchwy.
Na radiogramach widoczne są jako pochłaniające promienie rentgenowskie struktury, wskazujące na zmiany w obrębie komory miazgi zęba.
W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić:
Wczesne wykrycie zaburzeń rozwojowych zębów jest istotne w zapobieganiu chorobom przyzębia, dlatego rozpoznanie pereł szkliwnych lub innych anomalii rozwojowych zębów w trakcie badania klinicznego powinno skłonić lekarza do wykonania badania radiologicznego. Pozwoli to na zaplanowanie odpowiedniego leczenia i profilaktyki stomatologicznej.
Część autorów, biorąc pod uwagę morfologiczne i histologiczne różnice od opisywanych w ludzkiej medycynie pereł zębowych i zębów wgłobionych, zaleca aby wady takie były nazywane malformacjami łamaczy.
* Rowek dziąsłowy wyściela nabłonek rowka dziąsłowego, który ściśle przylega, ale nie jest przymocowany do zęba. Nabłonek łączący jest przymocowany do powierzchni zęba.
Piśmiennictwo:
* STOMATOLOGIA. SERIA PRAKTYKA LEKARZA MAŁYCH ZWIERZĄT
C. Gorrel, wyd. polskie, red. J. Gawor
Mandibular Carnassial Tooth Malformations in 6 Dogs—Micro-Computed Tomography and Histology Findings
Kevin K. Ng, Stacy Rine, Eunju Choi, Nadine Fiani, Ian Porter, Lisa Fink, Santiago Peralta
Interpretation of Dental Radiographs in Dogs and Cats, Part 2: Normal Variations and Abnormal Findings
Santiago Peralta DVM, DAVDC; Nadine Fiani BVSc, DAVDC
Developmental Structural Tooth Defects in Dogs – Experience From Veterinary Dental Referral Practice and Review of the Literature.
Boy S , Crossley D, Steenkamp G