Pacjent lek. wet. Sebastiana Domańskiego – z Przychodnia Weterynaryjna Janusz Borcowski i Tadeusz Popławski
Kot rasy Maine Coon, wiek 15 miesięcy, skierowany na badanie echokardiograficzne serca.
Wynik badania echokardiograficznego:
• Niewielki ubytek w przegrodzie międzykomorowej, zlokalizowany tuż pod ujściem aorty.
• Przeciek lewo-prawy, o różnicy ciśnień około 70 mmHg.
• Średnica ubytku: około 0,8 mm.
• RVOT Vmax: 0,79 m/s.
• Brak zaburzeń hemodynamicznych w dniu badania.
Ubytek przegrody międzykomorowej (VSD) jest jedną z najczęściej występujących wrodzonych wad serca, mogącą występować samodzielnie lub współistnieć z innymi wadami.
Przegroda międzykomorowa, dzieląca komory serca, składa się z części błoniastej u podstawy i mięśniowej w okolicy koniuszka.
Ubytki mogą występować w obu tych częściach, choć częściej spotyka się je w części błoniastej.
Badanie kliniczne: może być wyczuwalne drżenie przedsercowe u podstawy serca po stronie prawej oraz wysłuchiwalny szmer holosystoliczny narastająco-opadający, którego punkt maksymalnego nasilenia również znajduje się u podstawy serca po stronie prawej.
W przypadku bardzo dużych ubytków, z powodu braku różnicy ciśnień między lewą i prawą komorą, szmer może być nieobecny.
Diagnostyka: Badanie echokardiograficzne pozwala na identyfikację ubytku przegrody międzykomorowej. Echokardiografia dopplerowska oraz Bubble study umożliwiają potwierdzenie obecności przecieku.
Skutki niezrośnięcia przegrody: Konsekwencje zależą od wielkości ubytku i związanej z nim różnicy ciśnień. W normalnych warunkach ciśnienie skurczowe lewej komory jest 5x wyższe niż w prawej, co powoduje przeciek lewo-prawy.
• Małe ubytki: Mogą zamknąć się samoistnie w ciągu pierwszych dwóch lat życia i mogą nie mieć znaczenia hemodynamicznego, jednak zwiększają ryzyko zapalenia wsierdzia.
• Duże ubytki: Prowadzą do znacznego przeciążenia objętościowego prawej komory, krążenia płucnego oraz poszerzenia lewego przedsionka i lewej komory. Przeciążenie naczyń płucnych prowadzi do przerostu ich ścian, wzrostu ich sztywności oraz ciśnienia w łożysku płucnym.
Rozwijające się nadciśnienie płucne powoduje wzrost oporu naczyniowego w płucach.
W sytuacji, gdy ciśnienie w prawej komorze przewyższa ciśnienie w lewej komorze, dochodzi do odwrócenia przepływu (przeciek prawo-lewy).
W wyniku tego nienatlenowana krew z prawej komory miesza się z natlenowaną krwią, co prowadzi do rozwoju sinicy błon śluzowych.
Piśmiennictwo:
Kardiologia psów i kotów; wyd. Elsevier
Ubytek w przegrodzie międzykomorowej u kotów; lek. wet. K. Michlik, dr hab. U.Pasławska prof. UP, prof. dr hab. J.Nicpoń