Przypadek Yorka z problemem stomatologicznym. Przedstawiamy go dzięki uprzejmości doktora Tomasza Smołki.
Pacjent został umówiony na zabieg sanacji. W wywiadzie uzyskano informację, że pies od drugiego roku życia, co mniej więcej dwa lata miał wykonywany zabieg czyszczenia zębów.
W badaniu przedzabiegowym uwagę zwrócił nietypowy kształt trzecich siekaczy szczęki. Wykonane badanie RTG wykazało obecność zatrzymanego zęba 103.
W przypadku tego pacjenta mieliśmy do czynienia z prawidłową „na oko” liczbą siekaczy w szczęce.
Zatrzymany ząb to ząb stały, który pozostaje w kości szczęki,żuchwy lub w tkankach miękkich po zakończeniu okresu wyrzynania zębów. Problem ten dotyczy przede wszystkim ras małych oraz brachycefalicznych.
Zatrzymane zęby mogą prowadzić do różnych komplikacji, w tym do tworzenia się torbieli zębopochodnych , które mogą uszkadzać kość, prowadząc do zmian strukturalnych.
W niektórych przypadkach zatrzymany ząb może być zaklinowany przez inne struktury, np. ząb sąsiedni, co również uniemożliwia jego wyrżnięcie.
Diagnostyka opiera się głównie na badaniu radiologicznym. Zaleca się regularne badania radiologiczne, szczególnie u ras z predyspozycją do tego typu problemów, aby móc odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.