U pacjentów geriatrycznych często obrazuje się w badaniu ultrasonograficznym zmiany o charakterze przebudowy narządów w przebiegu przewlekłych chorób lub zmiany rozrostowe.
Pacjent to 18-letni kot, badanie wykonano w Przychodni Weterynaryjnej Potokowa.
Aparat VINNO E35
W badaniu ultrasonograficznym u starszego kota, u którego występują okresowe wymioty niestrawionym pokarmem, uwidoczniono:
Do badania wykorzystano sondę liniową o wysokiej częstotliwości- pozwala ona na dokładne zobrazowanie drobnych struktur.
Lewy płat trzustki jest łatwiej dostępny do badania u kotów od płata prawego. Położony jest doogonowo od żołądka, doczaszkowo względem lewej nerki i przyśrodkowo do śledziony. Żołądek kota (na czczo, bez gazu i płynu) w przekroju poprzecznym przypomina „koło ze szprychami”, jego grubość powinna wynosić około 2mm (między fałdami)- 4,5mm (fałd).
Niezmieniona trzustka jest izoechogeniczna względem otaczającej tkanki tłuszczowej, wymiary trzustki u kotów: grubość 4-6mm, przewód trzustkowy 1mm.
Ogon lewego płata trzustki u kota zagina się haczykowato. Ważne jest by przeskanować cały płat trzustki- u tego pacjenta uwidoczniono zmiany w obrębie ogona trzustki.
Lewego płata szukamy z dostępu po lewej stronie jamy brzusznej pomiędzy żołądkiem, a śledzioną i lewą nerką. Ustawiamy głowicę tak, aby żołądek znajdował się przy wskaźniku, czyli po stronie lewej obrazu, a śledziona/ nerka po stronie prawej obrazu. Powolnym ruchem skanujemy okolicę między żołądkiem a śledzioną/ lewą nerką, do okrężnicy poprzecznej.
Prawidłowy pęcherzyk żółciowy u kota ma słabo zaznaczoną ścianę, której grubość wynosi 0,4-0,9 mm. Średnica przewodu żółciowego wspólnego nie powinna przekraczać 4mm.
Przebieg przewodu można prześledzić do brodawki dwunastnicy, która na obrazie znajduje się poniżej dwunastnicy . Brodawkę dwunastniczą lokalizujemy ustawiając sondę po prawej stronie pod łukiem żebrowym.
Ujście biodrowo-ślepo-okrężnicze jest u kotów charakterystyczne i zazwyczaj dobrze widoczne w badaniu ultrasonograficznym. Jelito biodrowe wyróżnia grubsza warstwa podśluzowa (hiperechogeniczna).
Prawidłowa grubość ściany jelita biodrowego u kota to ok. 2 mm, grubość okrężnicy nie powinna przekraczać 1,5 mm. Węzły w okolicy ujścia biodrowo-ślepo-okrężniczego są owalnego kształtu, średnicy do 3mm.
Ujście lokalizujemy po prawej stronie jamy brzusznej na wysokości pępka.