Artefakty w USG – jak je rozumieć i wykorzystać w diagnostyce?
Diagnostyka ultrasonograficzna to potężne narzędzie w codziennej praktyce, jednak interpretacja obrazów ultrasonograficznych wymaga nie tylko znajomości anatomii i patologii, ale także świadomości istnienia artefaktów i rozumienia ich wpływu na ocenę struktur.
Artefakty mogą doprowadzić do błędnych wniosków, jednak często są także cennymi wskazówkami w ocenie obrazów.
Najczęstsze artefakty w badaniu USG
🔹 Cień akustyczny –obszar o obniżonej echogeniczności pojawiający się za strukturami silnie osłabiającymi lub odbijającymi ultradźwięki (kamienie, kości, ciała obce). Może pomóc w diagnostyce (np. wykrywaniu kamieni moczowych), ale także maskować obecność struktur.
Wyróżnia się różne rodzaje cieni:
Cień brudny– cień niejednorodny. Pojawia się gdy wiązka ultradźwięków w znacznej części ulega odbiciu np. na granicy gazu i tkanki miękkiej, co często obserwuje się w jelicie grubym.
Cień czysty– cień jednorodny, bezechowy. Powstaje głównie za strukturami bardzo silnie pochłaniającymi ultradźwięki (kamienie, kości, lite ciała obce).
Cień brzegowy– tworzy się na granicy struktury o zakrzywionym kształcie. Ten artefakt może imitować np. ubytek ściany pęcherza.
cień akustycznycień brzegowy
🔹 Wzmocnienie akustyczne – jest to nadmierne rozjaśnienie obszaru za strukturami wypełnionymi płynem (np. pęcherz moczowy, torbiele, pęcherzyk żółciowy) wynikające ze słabszego tłumienia wiązki ultradźwiękowej przechodzącej przez płyn. Artefakt ten jest przydatny w różnicowaniu struktur wypełnionych płynem od tkanek miękkich.
wzmocnienie akustyczne
🔹 Rewerberacje – powtarzające się, równoległe do sondy linie, powstające wskutek wielokrotnych odbić wiązki przez powierzchnie silnie odbijające ultradźwięki takie jak gaz. Mogą utrudniać ocenę narządów wewnętrznych.
Ogon komety- charakterystyczny typ rewerberacji, w postaci krótkich, zlewających się ech, które ulegają osłabieniu wraz ze wzrostem głębokości. Powstaje przy obecności powierzchni granicznych leżących blisko siebie (np. gaz uwięziony w płynie). Spotyka się go także obrazując metalowe struktury (igły biopsyjne czy śrut).
Artefakt ring down– podobny do ogona komety; w postaci pasma jednakowych, hiperechogennych linii. Powstaje na skutek rezonowania pęcherzyków gazu i uwięzionego pomiędzy nimi płynu. Widoczny przy nadmiernej ilości gazu w jelitach czy ropniach z obecnością bakterii wytwarzających gaz.
rewerberacje
🔹 Artefakt odbicia lustrzanego – powstaje gdy ultradźwięki odbijają się od zakrzywionej, gładkiej, silnie odbijającej powierzchni, np. na styku powierzchni płuc i przepony. Powoduje to powstanie fałszywego „lustrzanego” obrazu struktur po przeciwnej stronie tej powierzchni.
🔹 Artefakty imitujące osad/zagęszczenie w pęcherzu moczowym, pęcherzyku żółciowym i torbielach:
Artefakt listka bocznego- gdy boczne wiązki napotkają silny reflektor (np. ścianę pęcherza), ich echa mogą być błędnie przypisane do wiązki głównej, co prowadzi do pojawienia się fałszywych struktur na obrazie.
Artefakt grubości warstwy– powstaje, gdy wiązka ultradźwiękowa obejmuje zarówno strukturę litą jak i płyn, prowadząc do uśrednienia sygnałów.
artefakt listków bocznych i grubości warstwy
🔹 Artefakt migotania (ang. twinkling artifact) to zjawisko obserwowane w trybie kolorowego Dopplera, widoczne jako mozaika naprzemiennie zmieniających się odcieni błękitu i czerwieni, pojawiająca się za strukturami silnie odbijającymi ultradźwięki.
Zjawisko to znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce kamieni układu moczowego czy obrazowaniu innych mineralizacji w tkankach.
artefakt migotania
USG bazuje na artefaktach
Choć artefakty mogą utrudniać diagnostykę, w wielu przypadkach to właśnie one są podstawą oceny. Przykładem jest badanie ultrasonograficzne płuc, które w przeciwieństwie do badania większości narządów nie pozwala na uzyskanie rzeczywistego obrazu.
W diagnostyce płuc lekarze oceniają właśnie artefakty, takie jak linie A, B, C czy Z, które dostarczają kluczowych informacji, np. obecności płynu czy zmian śródmiąższowych.
Znajomość artefaktów może posłużyć także do diagnostyki ciał obcych, obecności kamieni w pęcherzu, mineralizacji czy gazu.
Jak unikać błędnej interpretacji?
Przygotuj pacjenta do badania- część artefaktów takich jak rewerberacja wywołana obecnością gazu czy brudny cień akustyczny wynikający z obecności treści w jelicie można ograniczać stosując u pacjentów głodówkę przed badaniem.
Pamiętaj, że głowica musi mieć kontakt ze skórą. Przygotuj odpowiednio skórę, zastosuj żel do USG i uzupełniaj go w trakcie badania.
Stosuj różne kąty przyłożenia głowicy – zmiana pozycji sondy może pomóc odróżnić artefakt od rzeczywistej zmiany patologicznej.
W razie potrzeby dostosuj ustawienia aparatu – zmiana głębokości, częstotliwości czy wzmocnienia może poprawić jakość obrazu.
Porównuj obraz z anatomią – zastanów się, czy zobrazowane struktury odpowiadają rzeczywistym narządom.
Analizuj artefakty w kontekście konkretnego pacjenta – znajomość ich pochodzenia pozwala lepiej ocenić diagnostyczną wartość obrazu.
Źródła:
Techniki ultrasonograficzne w diagnostyce stanów nagłych małych zwierząt; Gregory R. Lisciandro; wyd. Galaktyka
Atlas ultrasonografii małych zwierząt; Dominique Penninck, Marc-André D’Anjou; wyd. Galaktyka
Diagnostyka ultrasonograficzna małych zwierząt, wydanie 4; John S. Mattoon, Rance K. Sellon, Clifford R. Berry; wyd. Edra Urban & Partner
Napisz do nas i przetestuj wybrany produkt w swojej codziennej praktyce.
Norax Medical Sp. z o.o.
02-871 Warszawa
ul. Karczunkowska 42
Dane kontaktowe
e-mail: info@noraxmedical.com
tel:+48 720 802 506
NIP: 5213773800
Strona Norax Medical zawiera treści i materiały przeznaczone dla osób zajmujących się profesjonalną opieką medyczną