Aparat VINNO E35
Suczka, 7 lat, trafiła do przychodni weterynaryjnej Potokowa z powodu ciągłego parcia na mocz, kropelkowania oraz krwiomoczu, które utrzymywały się od kilku godzin.
Z wywiadu uzyskano informację, że pies był w trakcie leczenia zapalenia pęcherza moczowego i od 12 dni przyjmował antybiotyk.
Podczas wizyty wykonano badanie ultrasonograficzne, które wykazało:
● Przepełniony pęcherz moczowy z hiperechogennym osadem w moczu.
● Pogrubiałą i przebudowaną cewkę moczową, z hiperechogennymi ogniskami.
● Powiększone, hipoechogenne węzły chłonne ośrodka biodrowo-krzyżowego, o nieregularnym obrysie i podwyższonej echogeniczności otaczającej tkanki tłuszczowej.
Wykonano dalszą diagnostykę, w tym badania krwi oraz badanie moczu z posiewem.
W celu utrzymania drożności cewki moczowej założono cewnik Foleya.
Mocz pobrany w dniu pierwszej wizyty był mętny, podbarwiony krwią, zawierał liczne skrzepy oraz fragmenty śluzu i nabłonków.
Zalecono konsultację onkologiczną.
Badanie cytologiczne materiału pobranego z cewki moczowej wskazało na podejrzenie nowotworu z komórek przejściowych dróg moczowych, z towarzyszącym masywnym zapaleniem bakteryjnym.
Na podstawie wyników badań radiologicznych, ultrasonograficznych oraz cytologii ze ściany cewki moczowej postawiono wstępne rozpoznanie nowotworu z nabłonka przejściowego dróg moczowych.
Pomimo wdrożenia intensywnego postępowania, po niespełna sześciu tygodniach od rozpoznania stan pacjenta gwałtownie się pogorszył, co skłoniło opiekunów do podjęcia decyzji o eutanazji.