Awulsyjne uszkodzenie chrząstki wzrostowej kolca biodrowego przedniego dolnego może pojawić się u nastoletnich mężczyzn pomiędzy 13 a 16 rokiem życia. W 70% dotyczy to osób trenujących piłkę nożną a w mniejszym odsetku uprawiających lekką atletykę lub narciarstwo. Szacuje się, że tego rodzaju uszkodzenie stanowi 22-49% wszystkich uszkodzeń obejmujących chrząstkę wzrostową w obrębie miednicy. Mechanizmem urazu jest nadmierna siła ekscentryczna działająca na biodro, co ma miejsce podczas szybkiego biegania lub kopania piłki. W wyniku tego ścięgno głowy bezpośredniej mięśnia protego uda, które przyczepia się do kolca biodrowego przedniego dolnego, aplikuje relatywnie większą siłę niż opór stawiany przez niedojrzałą i niecałkowicie biomechanicznie scaloną z kością chrząstkę wzrostową. Powoduje to częściowe lub całkowite oderwanie się chrząstki stawowej, która jest połączona ze ścięgnem (1,2).
PREZENTACJA KLINICZNA
Około 33% pacjentów, u których dochodzi do awulsyjnego uszkodzenia chrząstki wzrostowej kolca biodrowego przedniego dolnego mogą wskazywać na uczucie przeskoku lub trzasku. W okolicy uszkodzenia mogą być obecne obrzęk oraz krwiak. Ból pojawia się głównie podczas biegania i rzadziej podczas chodzenia. Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból podczas badania palpacyjnego w miejscu uszkodzenia. Występuje również osłabienie mięśni oraz ból podczas oporowego prostowania kolana, zginania biodra oraz czynnego testu uniesienia prostej w kolanie kończyny dolnej (3).
DIAGNOSTYKA OBRAZOWA
Do rozpoznania awulsyjnego uszkodzenia chrząstki stawowej kolca biodrowego przedniego dolnego można wykorzystać rezonans magnetyczny oraz USG. W porównaniu z rezonansem magnetycznym, badanie USG ma tę zaletę, że jest badaniem klinicznym opartym na objawach pacjenta i umożliwia wykrycie nawet minimalnych nieprawidłowości w zakresie chrząstki i kości. Do ważnych objawów ultrasonograficznych należą fragmentacja wtórnego ośrodka kostnienia, zgrubienie i nieprawidłowości echoteksturowe przyczepu ścięgna oraz miejscowy obrzęk tkanek miękkich (3)
PIŚMIENNICTWO
Autor: Dr n. k. f Marcin Grześkowiak PT OMPT