Blog

USG tętnic i żył. Rodzaje badań i wskazania

USG tętnic i żył to badanie dopplerowskie, pozwalające na ocenę stanu naczyń krwionośnych pacjenta. Diagnostyka w takiej formie umożliwia wykrycie ich niedrożności, a także innych groźnych dla życia i zdrowia nieprawidłowości. USG Dopplera może być przeprowadzane m.in. w przypadku tętnic i żył szyjnych, jamy brzusznej i miednicy małej, nerkowych czy kończyn dolnych oraz górnych. Badanie to jest jednocześnie całkowicie bezpieczne, szybkie oraz bezinwazyjne.

Czytaj wiecej

Scyntygrafia kości. Jak wygląda badanie?

Scyntygrafia jest obrazową techniką diagnostyczną, zaliczaną do metod z zakresu medycyny nuklearnej. Badanie to opiera się na dostarczaniu do organizmu pacjenta radioizotopów, czyli specjalnych farmaceutyków. W następnej kolejności rejestrowane jest promieniowanie pochodzące z tych izotopów, co pozwala na graficzne przedstawienia ich rozmieszczenia. Scyntygrafia najczęściej wykorzystywana jest do diagnostyki układu kostnego, celem oceny fizycznej i funkcjonalnej kości. Badanie to jest bardzo precyzyjne, a przy tym skuteczne, bezpieczne i mało inwazyjne.

Czytaj wiecej

Podejrzenie osteoporozy. Jakie badania wykonać?

Pod wpływem zmniejszenia gęstości mineralnej kości i osłabienia ich struktury, dochodzi do rozwoju choroby zwanej osteoporozą. Jej następstwem jest zwiększone ryzyko złamań, które występują nawet przy niewielkich urazach. Przebieg tej choroby wiąże się ze stopniowym i powolnym odwapnieniem kości, dlatego początkowo nie występują żadne widoczne objawy. W przypadku podejrzenia osteoporozy, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań.

Czytaj wiecej

Po co jest żel do USG?

Ultrasonografia jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod diagnostyki obrazowej. Za jej pomocą można uzyskać szybki i dokładny obraz tkanek i narządów. Do najczęściej stosowanych form ultrasonografii należy badanie USG jamy brzusznej, które podobnie jak inne wymaga wykorzystania specjalnego żelu. Wyroby medyczne tego rodzaju pozwalają na uzyskanie pełnego kontaktu głowicy ultrasonografu ze skórą pacjenta, a jednocześnie eliminują powstawanie niepożądanych pęcherzyków powietrza.

Czytaj wiecej

Jakie badania pozwolą rozpoznać odwapnienie kości?

Odwapnianie kości to podstawowy czynnik prowadzący do rozwoju osteoporozy. Proces ten następuje powoli i stopniowo, przez co ubytek wapnia w kościach często przebiega niezauważalnie. Aby skutecznie zapobiec osteoporozie, trzeba ją odpowiednio wcześniej zdiagnozować. W tym celu konieczne jest wykonanie specjalnych badań, pozwalających na dokładną ocenę poziomu odwapnienia kości. Sama osteoporoza początkowo nie daje żadnych wyraźnych objawów, aż do wystąpienia nagłego złamania po nawet niepozornym urazie.

Czytaj wiecej

Jak wybrać dobry aparat USG?

Aparat USG jest jednym z podstawowych elementów kompleksowo wyposażonej placówki medycznej. Za jego pomocą można przeprowadzić wiele badań diagnostycznych, celem bezinwazyjnej oceny stanu organów wewnętrznych, stawów czy mięśni. Ultrasonograf pozwala też na kontrolowanie prawidłowego rozwoju płodu w okresie ciąży. Aby tego rodzaju aparatura dobrze spełniała swoje funkcje, musi być odpowiednio dobrana. Przy zakupie aparatu USG na potrzeby specjalistycznego gabinetu, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry urządzenia, zakres funkcji oraz jakość wykonania.

Czytaj wiecej